Про Ініціативу Розмаїття

У відповідь на безпрецедентне зростання кількості неспровокованих злочинів на расовому підґрунті, починаючи з грудня 2006 року, Міжнародна організація з міграції (МОМ), Управління Верховного комісара ООН з питань біженців (УВКБ ООН), Міжнародна Амністія (МА) та інші зацікавлені неурядові організації створили мережу Ініціатива Розмаїття (ІР)у квітні 2007 року з метою скоординованого врегулювання цієї проблеми.

В Ужгороді волонтери навчатимуть ромських дітей письму та математиці

1-3 липня в Ужгороді пройде літній табір для циганських дітей. Їх навчатимуть письму, читанню, математиці та життю в суспільстві. Табір уже вдруге організовують волонтери руху "Молодь за мир". Перший відбувся минулого року.

Про це в коментарі Gazeta.ua розповіла координатор руху Ольга Макар.

"У Києві в Голосіївському районі є багато циганських поселень. Вони там живуть у жахливих умовах. Приїжджають у Київ на так звані заробітки. Збирають папір на сміттєзвалищах, жебракують. Будинки роблять з речей, знайдених на смітниках. Ми відвідували це поселення 3 роки. Інколи як репетитори займатися з дітьми", - розповіла Ольга Макар.

Спочатку волонтери гралися з ними в ігри, потім - щотижня проводили їм імпровізовані уроки. Минулого літа зробили літній табір.

"Торік табір тривав 4 дні. Участь у ньому взяли діти, з якими ми вже були знайомі. Після табору діти дуже змінились. Одна дівчинка після повернення додому весь вечір проплакала. Потім сказала батькам: "Я більше не хочу так жити, не хочу збирати сміття, жебракувати", - поділилась волонтер. - Це вплинуло й на батьків. Вони повернулись на Закарпаття. Наразі мають там невеликий будинок. Купили коня, корову, зайнялись господарством".

Волонтери продовжили опікуватись циганськими дітьми. Наймали їм репетиторів, деякі предмети викладали самостійно. Періодично навідувались до них у село Руські Комарівці, що на Закарпатті. Через те, що сім'ї переїхали з Києва, цього року волонтери вирішили провести табір уже в Ужгороді.

"Нам важливо закріпити зміни, які сталися з цими дітьми. Циганським родинам потрібна підтримка. Вони неписьменні, не мають професії, не можуть закріпитися в житті. Інколи їм важко навіть прийняти якісь рішення. Коли є будь-яка підтримка, роми дуже швидко змінюються на краще. Це нас надихає на те, що треба продовжувати", - наголосила Ольга Макар.

Основним заняттям у таборі буде навчання. Волонтери навчатимуть письму, разом малюватимуть, ввечері читатимуть казки.

"Ми будемо вчитися рахувати решту під час купівлі, скажімо, продуктів, вчитимемось спілкуватись у транспорті. Підемо в кінотеатр, прогуляємось містом. Навчання для ромських дітей - не таке традиційне, як ми собі уявляємо. Сіли за стіл, виклали книги і робимо завдання. Для них розмова українською - це вже навчання, - продовжила Ольга. - Адже вони розмовляють здебільшого угорською. Тому навіть, коли ми ходимо вулицями й називаємо те, що бачимо, для них - це вже урок".

Навчатись у таборі буде 15 дітей віком від 6 до 16 років. Працювати з ромами будуть 10 волонтерів.

"На проект потрібно біля 10 тисяч гривень. Зараз збираємо кошти на оплату проживання для дітей у хостелі, транспорт. Нам потрібно довезти дітей з їхнього села до Ужгорода. Це - відстань близько 30 кілометрів. Харчування і канцтовари нам уже погодилися покрити благодійники. Волонтери власні витрати оплачують самостійно. Це - проїзд в Ужгород, проживання там і харчування", - додала волонтерка.

У серпні рух "Молодь за мир" проведе ще один табір. Він проходитиме під Києвом. Буде змішаним: участь візьмуть діти з українських родин та ромських поселень, що ще залишились у столиці.

Gazeta.ua