Про Ініціативу Розмаїття

У відповідь на безпрецедентне зростання кількості неспровокованих злочинів на расовому підґрунті, починаючи з грудня 2006 року, Міжнародна організація з міграції (МОМ), Управління Верховного комісара ООН з питань біженців (УВКБ ООН), Міжнародна Амністія (МА) та інші зацікавлені неурядові організації створили мережу Ініціатива Розмаїття (ІР)у квітні 2007 року з метою скоординованого врегулювання цієї проблеми.

У Нацполіції створено контактний пункт від України з питань злочинів, учинених на ґрунті ненависті (ІНФОГРАФІКА)

Новостворена структура вже відзвітувала про узагальнення стану розслідування кримінальних проваджень, розпочатих за фактами расової, національної та релігійної нетерпимості. У минулому році було вчинено 79 таких злочинів.

Процес впровадження європейських стандартів роботи в Національній поліції наразі втілюється в запозиченні найкращих світових практик у сфері роботи правоохоронних органів.

Черговою новацією наразі стало створення у відділі міжнародної комунікації Головного слідчого управління Національної поліції України Національного контактного пункту від України з питань злочинів, учинених на ґрунті ненависті.

Значимість цієї структури важко переоцінити, адже її діяльність націлена на об’єктивну оцінку стану злочинів в країні на підґрунті расизму, національної та етнічної належності, мови, антисемітизму, релігії. Саме на цій темі в умовах інформаційної війни нині спекулюють російські мас-медіа, спотворюючи реальну ситуацію та всіляко дискредитуючи Україну в очах наших західних партнерів.

З метою протистояння подібним кампаніям і була створена зазначена структура, яка на постійній основі забезпечує взаємодію з Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ. Робота Національного контактного пункту з питань злочинів, учинених на ґрунті ненависті забезпечує можливість інформувати як широкий загал української громадськості, так і міжнародну аудиторію про об’єктивну ситуацію у цій сфері.

І вже сьогодні було узагальнено стан розслідування кримінальних проваджень, розпочатих за фактами расової, національної, релігійної та ін. нетерпимості протягом 2015 року. До Єдиного реєстру досудових розслідувань за цей період було внесено відомості про вчинення 79 таких злочинів. 

З їх числа:   

- 49 злочинів, передбачених статтею 161 (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками) Кримінального кодексу України, за наступними категоріями:

- расизм /колір шкіри – 1;

- національна, етнічна належність – 24;

- мова – 2;

- антисемітизм – 4;

- релігія – 15;

- обмежені можливості – 2;

- сексуальна орієнтація – 1.

Крім того, за іншими статтями Кримінального кодексу України було внесено відомості про вчинення 30 злочинів зазначеної специфіки, два з яких було скоєно на підґрунті расизму, всі інші – через расову нетерпимість. Це, зокрема:

- катування (ч. 2ст. 127) – 1 злочин;

- умисне вбивство (п. 14 ч. 2 ст. 115) – 1 злочин;

- пошкодження релігійних споруд чи культових будинків (ст. 178) – 7 злочинів;

- незаконне утримування, осквернення або знищення релігійних святинь (ст.179) – 10 злочинів;

-  перешкоджання здійсненню релігійного обряду (ст. 180) – 11 злочинів.

Разом з тим, здійснюється контроль за розслідуванням кримінальних проваджень, в яких вбачаються ймовірні мотиви у вигляді расової, національної та релігійної та ін. нетерпимості. Таких злочинів у минулому році було скоєно 78.

З них за категоріями:

-  расизм /колір шкіри – 4;

-  національна приналежність, етнічна належність –3;

-  антисемітизм –15;

- релігія – 48;

- сексуальна орієнтація – 8

Підсумовуючи викладене, можна констатувати, що розслідування правопорушень на ґрунті ненависті наразі знаходиться під пильним контролем ГСУ Національної поліції. А запровадження таких прогресивних практик як Національний контактний пункт від України з питань злочинів, учинених на ґрунті ненависті сприятиме прозорості та відкритості роботи правоохоронців. Крім того, аналітичні та статистичні матеріали із зазначеної тематики, які будуть регулярно надаватися посадовцям ОБСЄ, сприятимуть поліпшенню зовнішнього іміджу нашої країни.

Головне слідче управління Національної поліції України