Про Ініціативу Розмаїття

У відповідь на безпрецедентне зростання кількості неспровокованих злочинів на расовому підґрунті, починаючи з грудня 2006 року, Міжнародна організація з міграції (МОМ), Управління Верховного комісара ООН з питань біженців (УВКБ ООН), Міжнародна Амністія (МА) та інші зацікавлені неурядові організації створили мережу Ініціатива Розмаїття (ІР)у квітні 2007 року з метою скоординованого врегулювання цієї проблеми.

Пам’ятна поштова марка до Міжнародного Дня Ромів

В рамках святкування Міжнародного Дня Ромів запускається в обіг перша поштова марка, присвячена ромам. 8 квітня – є вагомою датою у житті 12ти мільйонів ромів світу. Поява цієї марки – є, певного роду, визнанням ролі ромів в історичному процесі.

Сьогодні, виходить в обіг перша із запланованої серії марка, яка буде прикладом ілюстрованої історії ромів. Адже святкування Міжнародного Дня Ромів – є тим самим загальновизнаним символом, завдяки якому роми відчувають свою значущість в поповнені культурної скарбниці світу та гордість за своє буття. Портрет ромки, розміщений на марці для того, аби «штампи», які використовують у мові ненависті та ксенофобських настроях, змінилися на, так звані, ярлики поваги та гідності.

Образ ромки, який зображений на марці, створювався спільними зусиллями тих, кому не байдужі роми: «Дискусії на рахунок того, як має виглядати ромка – тривали не один день, — коментує керівник Благодійного Фонду «Розвиток» Олег Григор’єв. – Після виокремлення декількох ескізів проводилися консультації з ромами. На першій марці вирішили зобразити образ жінки – ромки, яка увібрала в себе все те найкраще, що асоціюється з співучою душею ромського народу. Адже ромка, яка красується на марці – має апелювати до: культури, звичаїв,історії, які має кожна меншина, і що є сутністю самоідентифікації кожної нації».

Думки та бачення образу ромки на папір перенесла праонука ромської танцівниці Онно, художниця Катерина Лутак, яка знає багато про угорських ромів: «Про всі народи написано багато літератури, їх історія вивчається впродовж років у школах, їх асоціюють з чимсь приємним… Нажаль, я не можу сказати це про ромів. На сьогодні, роми – це ті, кому немає місця в країнах; це ті, які уявляються людьми нижчого ґатунку. Мені страшно від того, що через увесь негатив, який охоплює ромів, мало залишається тих, хто б спромігся зберегти та відтворювати нашу справжню, ромську спадщину. Саме тому, я разом із співробітниками Благодійного Фонду «Розвиток» почали створення ескізу марки, яке стало відродженням історії ромів у мистецтві мініатюри. Мені, як художниці, яку переповнюють емоції почуття гордості – малювати ромку божественної краси, було надзвичайно легко. Адже її образ, як крупиця, увійде до історичної спадщини ромів. Ми і далі будемо продовжувати збирати ці піщинки, аби не загубити багату історію ромського народу».

Для більшості з нас – марка це звичайна наліпка у правому куті конверту. Для ромів – це символ солідарності та гордості у відзначенні великого Дня. Звісно, марка не покладе миттєвий край всім проявам ворожості та ромофобії у суспільстві. Але вона зможе створити образ в уяві людей, за яким роми – це щасливі, усміхнуті люди. Люди, в яких є своя багата історія та унікальні традиції.

Прес-центр Благодійного Фонду «Розвиток»