Про Ініціативу Розмаїття

У відповідь на безпрецедентне зростання кількості неспровокованих злочинів на расовому підґрунті, починаючи з грудня 2006 року, Міжнародна організація з міграції (МОМ), Управління Верховного комісара ООН з питань біженців (УВКБ ООН), Міжнародна Амністія (МА) та інші зацікавлені неурядові організації створили мережу Ініціатива Розмаїття (ІР)у квітні 2007 року з метою скоординованого врегулювання цієї проблеми.

Експерт ІМІ: "Журналісти повинні усвідомлювати, що є авторитетами для суспільства, мова ворожнечі з їх слів має подвійну вагу"

"Українські журналісти іноді не усвідомлюють, який мають вплив на оточення і самі стають носіями мови ворожнечі. Натомість іноді це відбувається цілком свідомо", - розповів експерт ІМІ Роман Кабачій 3 вересня на конференції "Проблема мови ворожнечі в українських медіа".

Конференція відбулася в садибі Національної спілки журналістів України та була нею організована за підтримки Незалежної медіа профспілки України. 

Роман Кабачій навів приклад дискусії в мережі "Фейсбук", коли коментуючи репортаж Ірини Стельмах про ситуацію ромської спільноти на "Радіо Свобода", медіаексперт та викладач Українського католицького університету Отар Довженко зокрема, написав: "Ксенофобія є національною ідеологією цього народу, і навіть якщо причиною є багаторічна дискримінація, все одно є сенс говорити про толерантність з обох боків. Бути толерантним до людини, яка вважає тебе нечистим, досить проблематично". Пост зібрав більше 250 лайків та кілька десятків коментарів. 

Кабачій спільно із відомою активісткою, журналісткою та правозахисницею прав меншин Ольгою Веснянкою написали лист в "Телекрититику" із пропозицією "розібратись у тематиці", котрий залишився без відповіді.

"Справу зам'яли і замовчали, проте Отар відома людина і несе своїми висловлюваннями для інших переконаність у даній тезі, яка є класичним прикладом мови ворожнечі", - сказав експерт ІМІ. 

Роман Кабачій також представив "Словник нейтральної термінології", розроблений ІМІ в липні 2015 р., як теж розповів, із яким несприйняттям зустрівся словник у суспільстві, через емоційну напруженість ситуацією гібридної війни. Найбільшу критику пропонований словник отримав від народного депутата Тимчука, котрий звинуватив інститут у антипатріотичній позиції. 

Оскільки на конференції в НСЖУ пропозиції розробки подібного словника прозвучали від кількох осіб відразу, в тому числі від виконавчого директора ГО "Телекритика" Діани Дуцик, та директора інформагенції "Українські новини" Дениса Іванеско, експерт ІМІ закликав об'єднати зусилля і вийти на консенсусний варіант словника". 

Разом з тим експерт ІМІ наголосив, що окрім мови ворожнечі шкідливою нерідко буває заглибленість в ура-патріотизм, який теж може зашкодити конкретним людям чи групам. Роман Кабачій навів приклад такої медіа-качки, пов'язаної із втікачами з Луганщини, нащадками депортованих із Польщі лемків. 

На сайті НСЖУ згодом будуть оприлюднені презентації та інші матеріали конференції "Проблема мови ворожнечі в українських медіа".

ІМІ